- Redakcja
- SAKRAMENTY
- Sakramentu Chrztu udzielamy uroczyście w każdą niedzielę na Mszy świętej o godzinie 1130 /wyjątek stanowi pierwsza niedziela miesiąca/
- Sakrament Chrztu może się odbyć także w inny dzień tygodnia przed lub po wieczornej Mszy świętej
- Katecheza przygotowująca do Chrztu odbywa się w czasie spotkania w kancelarii
- Chrzestni muszą być wierzącymi i praktykującymi katolikami (może być jeden chrzestny lub jedna chrzestna). Wykluczone jest ich niemoralne życie, albo życie w konkubinacie lub związku niesakramentalnym. Chrzestni powinni również przystąpić do Komunii świętej
- Chrzestni, którzy są spoza naszej parafii powinni przynieść zaświadczenie ze swojej kancelarii parafialnej o tym, że taka osoba może być chrzestnym.
- Sam Chrzest zgłaszamy wcześniej w kancelarii parafialnej w godzinach jej pracy przynosząc odpowiednie dokumenty tj: odpis aktu urodzenia z USC, oraz dane osobowe rodziców i chrzestnych.
- Zapisywać do chrztu mają obowiązek rodzice, lub jedno z rodziców (a nie np. babcia czy sąsiadka).
- Jeżeli rodzice dziecka mieszkają na terenie innej parafii to można zapisać dziecko do chrztu, ale za pisemną zgodą Ks. Proboszcza parafii, w której mieszkają rodzice.
- Pamiątką chrztu jest świeca i biała szata.
- Przy wyborze imienia kierujmy się imionami świętych i błogosławionych Kościoła.
- Redakcja
- SAKRAMENTY
- Przygotowanie do Sakramentu Bierzmowania odbywa się w parafii miejsca zamieszkania. W wyjątkowych sytuacjach może odbyć się w innej parafii po otrzymaniu pisemnej zgody swojego Proboszcza.
- W naszej parafii okres przygotowania obejmuje dwa lata począwszy od 7 klasy szkoły podstawowej
- Spotkania formacyjne odbywają się w wyznaczonym dniu miesiąca w salce duszpasterskiej.
- Wymagane dokumenty do przyjęcia bierzmowania:
- świadectwo chrztu
- zaświadczenie o uczęszczaniu na lekcję religii lub w przypadku osób starszych ostatnie świadectwo z religii.
- Redakcja
- SAKRAMENTY
„Kościół żyje dzięki Eucharystii [Ecclesia de Eucharistia vivit]. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła. Na różne sposoby Kościół doświadcza z radością, że nieustannie urzeczywistnia się obietnica: «A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata» (Mt28, 20).
Dzięki Najświętszej Eucharystii, w której następuje przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pana, raduje się tą obecnością w sposób szczególny. Od dnia Zesłania Ducha Świętego, w którym Kościół, Lud Nowego Przymierza, rozpoczął swoje pielgrzymowanie ku ojczyźnie niebieskiej, Najświętszy Sakrament niejako wyznacza rytm jego dni, wypełniając je ufną nadzieją.
- Redakcja
- SAKRAMENTY
- Narzeczeni muszą wcześniej ukończyć katechizację przedmałżeńską.
- Zamiar zawarcia małżeństwa zgłaszamy na 3 miesiące przed planowanym terminem ślubu w godzinach pracy kancelarii parafialnej, lub po uprzednim umówieniu się. Jest to wystarczający czas na wygłoszenie zapowiedzi, udział w dniu skupienia dla narzeczonych, oraz drugie spotkanie w kancelarii.
- Narzeczeni zgłaszają się także do USC, aby otrzymać odpowiednie dokumenty do zawarcia ślubu konkordatowego, albowiem ślub kościelny jest także zanotowany w USC i dopiero wtedy pociąga za sobą skutki cywilno – prawne.
- Narzeczeni, dwukrotnie przystępują do Spowiedzi św. Pierwsza z tych spowiedzi powinna być spowiedzią generalną z całego życia wkrótce po wizycie w kancelarii. Drugą spowiedź najlepiej odprawić na kilka dni przed planowanym ślubem.
- Pamiętajmy o rocznicach ślubu. Starajmy się przeżyć w sposób religijny (Spowiedź, Msza św., i Komunia św.)
- Redakcja
- SAKRAMENTY
KAPŁAŃSTWO
- Jeżeli w swoim sercu słyszysz głos Bożego powołania i chcesz poświęcić swoje życie służąc Kościołowi, głosząc Dobrą Nowinę w naszej diecezji lub naszej franciszkańskiej Prowincji zakonnej skontaktuj się ze swoim Proboszczem lub Katechetą.
- Linki:
- Wyższe Seminarium Duchowne w Rzeszowie: www.wsd.rzeszow.pl/
- Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych w Krakowie: wsd-ofm.pl