OGŁOSZENIA

PARAFIA I KLASZTOR PW. ŚW. ANNY OO. FRANCISZKANÓW W BIECZU

38-340 Biecz ▪ ul. Kazimierza Wielkiego 2 ▪ tel. (013) 447 18 44 ▪ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ▪ www.franciszkaniebiecz.pl

34 NIEDZIELA ZWYKŁA - Chrystusa Króla 
20 listopad 2022

 

1. Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

(Do odczytania w ramach ogłoszeń we wszystkich kościołach w Polsce w Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, 20 listopada 2022 roku)

 

 Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

W ostatnim czasie w przestrzeni medialnej pojawiają się pytania o postawę św. Jana Pawła II wobec dramatu wykorzystywania seksualnego osób małoletnich przez niektórych duchownych, a także o sposób reagowania na tego rodzaju przestępstwa w czasie jego pontyfikatu. Coraz głośniej stawiana jest teza, że Ojciec Święty nie podchodził właściwie do tego rodzaju czynów, niewiele robił, aby ten problem rozwiązać, a nawet go ukrywał. Wydaje się, że panuje swego rodzaju moda na formułowanie tego rodzaju opinii. Tego typu oskarżenia, wpisują się to w próby podważenia autorytetu św. Jana Pawła II, a nawet zakwestionowania jego świętości, potwierdzonej w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym. W konsekwencji stanowi to próbę zniszczenia dziedzictwa tego wyjątkowego pontyfikatu.

Medialny atak na św. Jana Pawła II znajduje swoją przyczynę m.in. w nastawieniu niektórych grup społecznych do jego nauczania, a zwłaszcza na temat wartości ludzkiego życia i jego ochrony od poczęcia do naturalnej śmierci, wartości małżeństwa i rodziny, moralności życia seksualnego, a także w głoszonej przez niego teologii ciała, co nie odpowiada współczesnym ideologiom, propagującym wykrzywioną wizję człowieka i hedonizm, relatywizm i nihilizm moralny.

Uczciwe szukanie prawdy i dawanie o niej świadectwa jest obowiązkiem każdego prawego sumienia. Dlatego też – dnia 14 listopada br. – na Jasnej Górze, zostało przygotowane Stanowisko Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wobec działań Jana Pawła II odnoszących się do przestępstw seksualnych wobec małoletnich. Jest to szerokie opracowanie, które uwzględnia zarówno kontekst historyczny i ówczesny stan wiedzy, jak również uwarunkowania społeczne, kulturowe i prawne czasów, w których żył i pracował św. Jan Paweł II.

Zachęcam wiernych do lektury tego tekstu, a przez to do refleksji nad pontyfikatem i spuścizną dziejową Papieża Polaka, który jako pierwszy zwierzchnik Kościoła katolickiego, zgodnie z posiadaną wiedzą, podjął zdecydowaną walkę z przypadkami krzywdzenia małoletnich, a także wprowadził obowiązujące w całym Kościele normy rozliczania tego typu przestępstw.

Ze względu na objętość dokumentu, dostępny jest on na stronach internetowych episkopatu, poszczególnych diecezji, parafii oraz mediów katolickich w całym kraju.

Z pasterskim błogosławieństwem

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

 

2. Nieszpory niedzielne o godzinie 1645.

3. W dni powszednie o godzinie 1715 wyczytywanie imion zmarłych, następnie Nabożeństwo Drogi Krzyżowej i Msza święta zbiorowa za zmarłych zgłoszonych na wypominki. W czwartek o godzinie 1730 Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia.

4. Jak w każdy wtorek o godzinie 1800 Msza święta zbiorowa za wstawiennictwem św. Antoniego, na którą intencje wypisane na kartce możemy składać w zakrystii do chwili rozpoczęcia nabożeństwa.

5. We wtorek przypada wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej. Wszystkim zaangażowanym w troskę o muzykę kościelną w naszej parafii, panu organiście Mariuszowi i zastępującym go Pawłowi Reczkowi i Robertowi Piotrowskiemu, scholii dziecięcej wraz z prowadzącym ją Mikołajem Majdą składamy serdeczne podziękowanie za troskę o śpiew liturgiczny i poświęcony czas oraz życzymy obfitości Bożego błogosławieństwa w dalszej posłudze.

6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Roraty w naszym kościele w dni powszednie o godzinie 700. W pierwszą niedzielę Adwentu podczas każdej Mszy świętej poświęcenie opłatków wigilijnych, które dostępne będą aż do Wigilii na stoliku przy ołtarzu Serca Pana Jezusa.

7. Gratulujemy naszym ministrantom, którzy wczoraj zajęli pierwsze miejsce w turnieju piłki halowej Służby Liturgicznej w dekanacie Biecz w kategorii ministrant.

8. Bóg zapłać za ofiary złożone dzisiaj na tacę inwestycyjną. Dziękujemy rodzinie z ul. Kazimierza Wielkiego za ofiarę 200 zł. na nowe okna do naszej świątyni.

9. Do wieczności w minionym tygodniu odeszli: + Anna Stania, której pogrzeb odbył się w Gorlicach i + Roman Bochnia – Dobry Jezu, a nasz Panie…